myynnissä

Metsätilat

Myynti Nostettu

Välkkylä 989-403-10-28

Ähtäri

Rämäläntie, Ähtäri

sqf 43.17 ha

Ähtärin Rämälässä on myynnissä kahdesta palstasta koostuva n 43,17 ha tila, josta metsää n 30 ha ja peltoa n 13 ha.

Tila-arvion mukaan puusto on yhteensä 2223 m3, josta tukkipuuta 925 m3 ja kuitupuuta 1299 m3. Uudistuskypsää metsää on n 3,5 ha kasvatusmetsiä n 13,1 ha ja taimikoita n 13,1 ha. Maapohja on ravinteisuudeltaan mustikkatyyppiä tai ravinteikkaampaa n 7,4 ha:lla ja loput pinta-alasta on suurimmaksi osaksi puolukkatyyppiä. Tilalla on tehtävissä heti uudistushakkuita sekä harvennushakkuita. Taimikonperkausta on myös parilla kuviolla tiedossa lähivuosina. Toinen palsta ulottuu Kortteisjärven rantaan, jossa tilalla ei ole rakennusoikeutta.

Tilan pellot ovat tukikelpoisia ja ovat vuokrattuna 31.12.2029 saakka. Vuokrasopimus siirtyy kaupan myötä uudelle omistajalle sellaisenaan.

Kulkuyhteydet palstoille ovat hyvät, tiet kulkevat joko palstan läpi tai reunalla. Tila myydään mielellään yhtenä kokonaisuutena, voit halutessasi tarjota myös vain metsistä tai pelloista. Kaupat tehdään myyjän kannalta parhaimman tarjouksen tehneiden kanssa.

Kohde myydään tarjousten perusteella, lähtöhinta 150 000€. Jätä tarjous viimeistään 19.6.2023. Myyjä pidättää itsellään oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjoukset.

Kysy lisätiedot Marko Syrjälä 050 475 8686 tai marko.syrjala@hehtaari.fi

Ostajalle tulevia maksuja ovat varainsiirtovero 4 % kauppahinnasta, lainhuutokulut 151 € ja kaupanvahvistusmaksu 120 €.

Myyntiesite

Tila-arvio

Kuvioluettelo

Kuviokartta

Kuviokartta palsta 1

Kuviokartta palsta 2

Kiinteistörekisteriote

Kartta

Rämäläntie, Ähtäri

Image

Marko Syrjälä
LKV, kaupanvahvistaja,
metsätalousinsinööri
050 475 8686
marko.syrjala@hehtaari.fi

Uutiskirje

Liity sisäpiiriimme, saat tiedon uusista kohteista ensimmäisten joukossa!

Seuraa meitä